Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu

Türkiye’nin belkide sayılı yerlerinden birisidir. Hasanboğuldu kültür ve tarih mirası ile yeni gelecek olan nesillere aktarılmayı bekliyor. Sutüven Şelalesinin ilerisine oluşan bir doğal havuz halindedir. Kızılkeçili Çayında üzerinde bulunmaktadır. Hasan Boğuldu rivayetlere göre ismini buradan almaktadır. Hatta bunun üzerine türkü bile yazılmış.

Hasanboğuldu Hikayesi

Hasan ile Emini birini seven iki genç aşık. Birbirlerini sevmelerine rağmen kavuşamayan iki gönül yoldaşı. Orada olan bir çınarın adı Gökbüvetindir. Hasan’ın ölümü ile neticelenmesinden dolayı o bölgenin Hasanboğuldu olarak değiştirilir. Sevgili Emine ise çınar ağacının adını alarak Emine Çınarı diye adlandırılmaktadır.  Böylesine birbirlerine sevdalı insanların isimlerini alan yer, yurt içinde ve yurt dışından gelen turistlerce ziyaret edilmektedir. Dikkatleri üzerine toplayan o bölge de bir çok tarih güzelliği vardır. Piknik ve mesire alanlarıyla gelen misafirlerine huzur kaynağı olan yer, Edremit’e olan mesafesi yaklaşık 5 kilometredir. Ayrıca, Hasanboğuldu Göleti Kazdağları içerisinde yer almaktadır ve Kaz Dağları bünyesinde var olan en güzel doğal bölgelerin başında gelmektedir.

Hasanboğuldu Hakkında

Hasanboğuldu sosyal imkanları da bir arada barındırıyor. Buraya gelen kişiler sıkıntı çekmeden kolaylıkla büfe, restoran, tuvalet ve temel ihtiyaçlarını bulabiliyor. Misafirlerin Hasanboğuldu göletine girmesi yasak. İçme suyu olarak kullanılan temiz kaynak suyu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir