Miras kültürü Çanakkale

Tatil için ideal bir seçim olan Çanakkale adaları da son zamanlarda oldukça ilgi görmekte ve Gökçeada, Bozcaada her yıl yüzler turistin uğrak noktası haline gelmektedir. Deniz turizminin uygun olması ve her bölgesinde tarihin izlerinin barındırması Çanakkale’yi diğer liman kentlerinden ayıran en belirgin özellikler arasında yer almaktadır. Tatil şehriniz olan Çanakkale, ulaşım açısından da geniş imkânları içinde barındırmaktadır.

Çanakkale’ye kolay ulaşım

Kara, hava ve deniz ulaşımını bünyesinden bulunduran Çanakkale, kardeş şehir olarak Karadeniz bölgesinde bulunan Giresun’u tercih ettiğini görmekteyiz. Ayrıca Çanakkale ilinde 1963 yılına bu yana kesintisiz olarak her yıl uluslar arası festivaller düzenlenmektedir. Bu festivaller ağustos ayında gerçekleştirmekle beraber, çeşitli sanatsal faaliyetleri de bünyesinde barındıran geniş çaplı bir etkinlik olarak bilinmektedir. Aynı zamanda turistlerin uğrak noktası haline gelen Çanakkale’de yer yıl uluslararası Çanakkale bienali de gerçekleştirilen etkinlikler, tarihi ilin kültür, sanat ve ekonomi alanında kalkınması adına oldukça önemlidir. Çanakkale’nin güzelliklerini saymakla bitirmemekteyiz. Bir diğer tarihi güzelliği olan Truva atı, şehir merkezinde yer almakta ve etkin mimari tasarımı ile görenleri hayretler içinde bırakmaktadır.

Alternatif tatilin adresi Çanakkale
Alternatif tatilin adresi Çanakkale

Asırlık yaşamın yeri Çanakkale

Şehir merkezinde bulanan bu eser, toplumda tarihi değerlerin her an hissettirmesi adına yapılmış en gösterişli eserler arasında yer almaktadır. Ayrıca yüzyıllardan beri deniz ticareti acısından oldukça büyük bir öneme sahip olan Çanakkale, düşman birlikler tarafından defalarca saldırıya uğramıştır. Bu saldırılar sonunca derin tarihi izlere ev sahipliği yapması, Çanakkale’yi ticari yatırımların odağı haline getirmiştir. 1970’li yıllardan bu yana kadar yapılan ticari yatırımlar, Çanakkale’deki geleneksel toplum yapısını hızla değiştirmiştir. Geleneklerine bağlı olan ve kırsal kesimin ağırlıkta olduğu Çanakkale, zamanla değişme tabi tutulmuştur. Bu değim sırasında tarihi değerlere her hangi bir hasar verilmemeye çalışılmış ve şehrin benliğinden uzaklaşmaması esas alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir