Alternatif tatilin adresi Çanakkale

Edremit Körfezi, Çanakkale ve yarım ada üçlüsünün yanına, doğa harikası olan ormanlık alan da eklenmesi ile vazgeçilmez hale gelen Kaz Dağları, ziyaretçi sayısını gün geçtikçe artmaktadır. Tatil yapmak için Çanakkale’yi seçen kesime bakıldığında, şehitlik ziyaretinin oldukça ön planda olduğu görmekteyiz.

Türkiye’nin tatil cenneti Çanakkale

Türk halkını kurtuluş mücadelesindeki azim ve zaferin habercisi olan Çanakkale binler şehidi ile ülkemiz acısından önemli bir değere sahiptir. Kendinden sayıca oldukça fazla olan düşman birlikleri karşında yılmadan, kahramanca mücadele eden, henüz daha on beşinde, yirmisinde olan Türk evlatlarının kendilerini vatan uğruna feda ettikleri topraklardan geride kalan izleri görmek ve o günleri hissetmek isteyenlerin uğrak noktası olarak Çanakkale ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Tarih bilincinin oluşması adına Çanakkale’ye her yıl turlar düzenlenmekte ve gençliğimizde tarih ve vatan aşkı aşılanmaya çalışılmaktadır. Kuzey batı Anadolu’da yer alan Çanakkale, Marmara Bölgesinin en çok ziyaretçi alan şehirlerinin başında yer almaktadır. Bir liman kenti olan Çanakkale Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yaşanan zorlu çatışmalara tanık olmuştur. Tatil için oldukça ideal bölgeler arasında yer alan Çanakkale, Gelibolu yarım adasındaki çıplak gözle görülecek büyüklükte yapılmış Kilitbahir yamacı üzerinde bulunan “dur yolcu” anıtı ile ziyaretçileri karşılıyor.

Alternatif tatilin adresi Çanakkale
Alternatif tatilin adresi Çanakkale

Çanakkale’nin mimari güzellikleri

Binlerce yıl faklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Çanakkale, gerek mimarı gerekse yaşama dair derin izleri bünyesinde barındıran şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Şehitler adına yaptırılmış olan şehitlik abidesi, Çanakkale mimarisinin en özel yapıtları arasında yer almaktadır. Çanakkale’yi ziyaret eden insanlar, son derce cana yakın yerli halkı ile karşılaşmakta ve eğitim düzeyi oldukça yüksek olan yerli halkın misafirperverliğine tanık olmaktadır. Tatil için Çanakkale turlarını tercih eden vatandaşlar, şehitliğin ziyareti ve kentin güzellikleri karşısında adeta büyülenmektedir. Kentin buram buram tarih kokması da ziyaretçileri kendine çeken özellikler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir